Ndryshimi mes inspektimeve të "Përdoruesi diskutim:Euriditi/Arkivi 2"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 217.73.129.108 (diskutimet) në versionin e fundit nga Euriditi.)
Etiketa: Rollback
 
 
Përshëndetje Euriditi,
Ju falenderoj për punën e vazhdueshme që bëni në Wiki Sq. Statusin e kontrolluesit e kam pasur edhe më parë, por me modifikimin e emërit tim nga Përdouesi:IH në Përdoruesi:Irvi Hyka solli heqjen edhe të këtij statusi më duket.
 
Para disa kohësh i kisha kërkuar Eagleal që të më ndërronte nga Irvi Hyka që e kisha në IH, por kjo më solli shumë probleme pasi kur dilja nga Wiki Sq dhe shkoja në Wiki En apo Wiki It duhet të vendosja gjithmon mail-in dhe paswordin dhe u bë një gjë problematike. Tani u riktheva edhe një herë me të njëjtin emër përdoruesi, fatëmirësisht ky problem përfundoi. Kjo gjë ka kondicionuar edhe faktin pse kohët e fundit kam dhën më pak kontribut në Wiki Sq.
 
Faleminderit për titullin e kontrolluesit.
 
Miqësisht
--[[Përdoruesi:Irvi Hyka|Irvi HykaIH]] ([[Përdoruesi diskutim:Irvi HykaIH|diskutimet]]) 14 nëntor 2012 19:03 (CET)
 
==Mbi artikullin [[Ted Bundy]]==
Euridit, mund te me thoni se kush e ka marre vendimin qe ne Wikipedian shqiptare duhen 300 editime per te pasur statusin e vetekontrolluesit? A ka pasur ndonje konsensus per kete mes administratoreve?
 
Enciklopedite e tjera e kane automatike, qe pas editimit te pare. Une mendoj qe po largojme shume editore potenciale nga wikipedia shqiptare me kete rregull. Do isha per me shume leje e me shume bllokime: Nese dikush mund te beje vandalizma, i bllokojme IP-ne pas disa paralajmerimesh dhe pike: keshtu funksionon ne gjuhe te tjera, po si eshte gjendja tani, i presim krahet atyre qe duan te shkruajne dhe te shohin rezultatin menjehere. Eshte per te ardhur keq, pershembull qe nje editor shqiptar qe kontribuon suksesshem ne wikipedian angleze, si Irvi HykaIH, duhet te kaloje te 300 editimet per t'u "vetekontrolluar".
 
Mos eshte mungese administratoresh aresyeja kryesore? Eshte e vetmja qe mund te mendoj.
Une do jepja statusin qe me editimin e pare, po do isha gjithashtu i hapur per nje rruge te mesme, nese do kete njeri qe te me kundervihet ne kuvend, tip 50 editime. Megjithate doja te dija mendimet e tua. Faleminderit. [[Përdoruesi:Pasthirrma|Pasthirrma]] ([[Përdoruesi diskutim:Pasthirrma|diskutimet]]) 27 nëntor 2012 13:20 (CET)
 
:Edhe nje gje tjeter. Une editore me eksperience si Fjorilda apo Irvi HykaIH, te cilet i kam ndjekur ne wikipedian angleze, do i beja administratore shpejt, kuptohet pasi te arrijne 1000 editimet dhe pas kandidimit, sepse kane eksperience ne wiki te tjera, pra jane veterane. [[Përdoruesi:Pasthirrma|Pasthirrma]] ([[Përdoruesi diskutim:Pasthirrma|diskutimet]]) 27 nëntor 2012 13:22 (CET)
:: Pershendetje Pasthirrma, te vleresoj per kontributin qe po jep ne Wikipedia. Eshte e vertete qe ka wiki qe statusin e kontrollorit ta japin automatikisht pasi ben nje numer redaktimesh, por te them te drejten nuk jam ne dijeni nese ka Wikipedi qe ta japin statusin qe me redaktimin e pare. Kjo mua sme duket normale. Thelbi eshte qe nje kontrollues te krijoje besim ne grupin e perdoruesve te tjere dhe per te krijuar kete besim nevojitet nje kontribut i vazhdueshem. Wikipedia polake per shembull e jep statusin e kontrollorit automatikisht pas 500 redktimesh. Ne Wikipedine tone eshte vendosur kufiri 300 redaktime. Pesa i perket statsuit te administratorit, kufiri ehte 1000 redaktime. Une e di qe Fjorilda, Irvi HykaIH, Filmishqip e shume te tjere po japin kontribut te vazhdueshem. Politika tone eshte qe te emerohen sa me shume administratorë, pasi siç e sheh shume pak administratorë janë aktive, po rregullat nuk mund te thyen. Cdokush qe ploteson numrin e redaktimeve ka per tu kantiduar per admin. Gjithe te mirat, --'''[[Përdoruesi:Euriditi|<font style="text-shadow:#000 0.1em 0.1em 0.1em; background: #C44747; color:white;l">&nbsp;Euriditi&nbsp;</font>]]''' 27 nëntor 2012 13:37 (CET)
:::Enciklopedia anglisht ta jep automatikisht qe me editimin e pare: ju jeni editor vete atje keshtu qe e keni eksperimentuar qe pasi bete editimin e pare, artikulli u modifikua sipas ndryshimeve qe bete ju. Pra me editimin e pare ne wikipedian angleze je edhe vetekontrollues edhe kontrollues. Gjithashtu ashtu funksionojne wikipedia franceze dhe ajo italiane. Sa me shume liri, aq me shume pergjegjesi. Nuk me the kush e ka vene rregullin e 300 editimeve. Cdo rregull mund te ndryshoje me rritjen e wikit, rregullat nuk jane te skalitura ne gur: mjafton nje cike bashkepunim e komunikim per te miren e perbashket. Ki parasysh qe ne vitet e para te wikipedias angleze ishin te gjithe administratore (flas per 2002-2003): kjo beri qe ajo wikipedia te rritet eksponencialisht. Ketu, mendoj une ka dy probleme kryesore: perkthimi i rregullave, dhe artikujt e pashqyrtuar, te cilat jane flluska te medha me fjale, te kopjuara nga ndonje artikull, dhe pa pune te vertete kerkuese. Te dy problemet duan me shume editore pra krahe pune, dhe rritja e editoreve kerkon me shume administratore. Nese duam rritje te shpejte, duhet te ulim numrin e editimeve per vetekontrollim. [[Përdoruesi:Pasthirrma|Pasthirrma]] ([[Përdoruesi diskutim:Pasthirrma|diskutimet]]) 27 nëntor 2012 13:46 (CET)
::::Ok, po te flas me "ty", nese me lejon. Ti ke vene diku qe objektivi yne eshte te arrihen 50 mije artikujt ne 2012. Veshtire se behet me pak editore. Nese ka shume editore, ne mund te arrijme pa frike ne 100 mije artikuj brenda tre vjeteve, po do nje cike liri. Tani per tani wiki shqiptar eshte shume i ngurte. [[Përdoruesi:Pasthirrma|Pasthirrma]] ([[Përdoruesi diskutim:Pasthirrma|diskutimet]]) 27 nëntor 2012 13:58 (CET)
:::Unë do ju lutem që '''të reagoni me zgjuarsi''' për diçka të rëndësishme '''që ka të bëjë me përdoruesin Mr. Pseudo'''. Ju lutem merrni kurajon dhe mbani qëndrim ndaj "dikujt?", që me veprimet e tij kërkon të përnjollosë [[Kultura|kulturën]] dhe krijuesit e veprave të [[Arti|artit]] në Shqipëri, duke sulmuar me çdo mjet figura dhe personalitete të njohura, të cilët me djersën e tyre ngritën monumente e përmendore kujtimi për heronjtë e luftës, për vëllezërit tanë kosovarë, por edhe sa e sa njerëz të thjeshtë të popullit. E theksoj këtë se vetëm për artistë e ish-qytetarë të nderuar të këtij vendi po ndërhyhet në mënyrë të përsëritur nga ky person me nofkën '''Rinstikt''' ose '''Mr. Pseudo'''. Ky me "kontributin" e tij jofrytdhënës po përpiqet me çdo mënyrë të hedhë baltë jo vetëm mbi ta, por edhe mbi ne duke u përpjekur të na pengojë në punën tonë në Wikipedia.
 
:::*Ajo që përdoruesi Mr. Pseudo ka bërë duke i dërguar personave: ''Kurreshtja, Koka11, GalateaTeuta, Mikullovci11, Irvi HykaIH, Eagleal, Entoni2, Hatake, Planeti, Arianit, Tëfcí, Puntori, Pasthirrma dhe Aeternus'' ‎ është një lloj "'''multi-spam'''", që po ta kishe bërë në Wikipediat e tjera do ta kishin pezulluar menjëherë.
:::*'''Ky përdorues merr guximin bile të shajë hapur përdorues''', pavarësisht se deri tani askush nuk ne nuk i ka thënë as edhe një fjalë fyese atij. Shprehni lirisht fjalën dhe mendimin tuaj për këto veprime të këtij "pseudos".
:::*Që të bindeni më tepër përveç fjalëve vulgare që ky person ka përdorur në këtë diskutim, po ju jap edhe këto shembuj: