Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha arabe"

6 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Per tani)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Mëse 200 milionë banorë në mbarë botën kanë arabishten gjuhë amtare dhe po të shtohen ata që e njohin si gjuhë të dytë apo të tretë ky numër mëse dyfishohet. Muslimanet në çdo vend te botës e përdorin gjatë [[namazi]]t (lutjes) dhe leximit të [[Kur'ani]]t.<br /> Përtej rëndësisë fetare, arabishtja sot, me rritjen ekonomike të vendeve arabe, është gjithnjë e më shumë një gjuhë e biznësit ndërkombëtar.
Arabishtja është një nga gjashtë gjuhët zyrtare e OKB-së.
== Shiko dhe këtëedhe ==
* [[Lista e fjalëve në Islam|Fjalori Islam]]