Ndryshimi mes inspektimeve të "Kafsha"

1.080 bytes added ,  2 vjet më parë
Removed redirect to Animal
(Changed redirect target from Animal (mbretëri) to Animal)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Caku i ridrejtimit i ndryshuar
(Removed redirect to Animal)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Hoqi ridrejtimin
{{Automatic taxobox
#RIDREJTO [[Animal]]
| name = Animalia
| color = beige
| image = Animalia.jpg
| regnum = '''Animalia'''
}}
'''Kafsha''' është një qenie e gjallë, që ka aftësinë të lëvizë , është në gjendje të mendojë e të veprojë në mënyrë të ndërgjegjshme. Ato jane heterotrofe,pra nuk mund ta pergatisin vete lenden ushqimore por e marrin te gatshme nga gjallesat e tjera. Kafshet jetojne ne te gjitha mjediset.Si ne toke,ne uje,dhe ne ajer...Ne fakte kalojne pjesen e kohes ne ajer.
Kafshet i ndajme ne dy lloje: Kafshet rruazore dhe jo rruazore.Ne kafshet jorruazore hyjnë sfungjerët,lekuregjemboret (ekinodermatet),qeliza djegesit(knidaret), butaket(molusket),krimbat si dhe kembenyjetuarit(arthoropoda). Kafshet rruazore jane kafshet me te perparuara si nga ana e fizike,me pershtatjen e mjedisit, me te gjitha aparatet qe formojne trupin e kafshes,por edhe nga ana e te menduarit. Ne kete tip bejne pjese peshqit te cilet jane kafshet rruazore primitive,amfibet te cilet jetojne edhe ne toke edhe ne uje,zvarraniket,shpendet dhe gjitaret.
 
[[Kategoria:Kafshë]]
[[Kategoria:Biologji]]