Ndryshimi mes inspektimeve të "Aleksandër Moisiu"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 31.44.75.253 (diskutimet) në versionin e fundit nga 178.148.223.211.)
{{Infobox aktor
| emri = Aleksandër Moisiu
| foto = [[Skeda:Alexander Moissi në 1900.jpg|220pxparapamje|left|230px|Moisiu tek "Zgjim pranvere" të [[Frank Wedekind]], 1906]]
| titulli = Alexander Moissi, 1900
| emri i vërtetë = Aleksandër Moisiu
 
== Jeta ==
[[Skeda:Alexander Moissi.jpg|parapamje|left|230px|Moisiu tek "Zgjim pranvere" të [[Frank Wedekind]], 1906]]
Në moshën 19 vjeçare shkon në Vjenë, ku me ndihmën e [[Jozef Kainc]] iu përkushtua aktrimit. Më [[1898]] e nisi karrierën e vet si kompars ''(aktorë që luajnë rol të vogël)'' në Burgtheatër. Pastaj vijuan angazhime në teatër në [[Praga|Pragë]] dhe [[Berlini|Berlin]]. Në Berlin Aleksandër Moisiu u pranua në seminarin e Max Reinhardt me të cilin shkoi në turne në Petersburg ([[1911]]). Atje u dallua për rolin e Edipit. Pas këtij suksesi ai u angazhua në shumë vende të Evropës dhe Amerikës Veriore.