Dallime mes rishikimeve të "Universiteti Aleksandër Moisiu Durrës"

(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.66.130.227) dhe riktheu rishikimin 1802436 nga Tiimiii)
 
=== Historiku i Universitetit Aleksandër Moisiu ===
[[Skeda:Alexander Moissi në 1900.jpg|thumb|200oxparapamje|left|230px|Moisiu tek "Zgjim pranvere" të [[AleksandërFrank MoisiuWedekind]], rreth viteve 1905.1906]]
[[Skeda:Universiteti Aleksandër Moisiu.jpg|thumb|300px|Universiteti Aleksandër Moisiu në [[Durrës]]]]
Universiteti “Aleksandër Moisiu” Durrës është një institucion publik i arsimit të lartë i krijuar me Vendim të Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë, Nr. 801, datë 20.12.2005 “Për hapjen e Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës”.