Dallime mes rishikimeve të "Hashim Thaçi"

v
rregullime te pergjithshme duke përdorur AWB
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (rregullime te pergjithshme duke përdorur AWB)
'''Hashim Thaçi''' është Presidenti i Pestë i [[Kosova|Republikës së Kosovës]].
 
Hashim Thaçi (i lindur më 24 prill 1968) është [[Kryetari i Kosovës|Presidenti i Kosovës]]. Ai ishte [[Lista e Kryeministrave të Kosovës|kryeministri i parë]] i [[Kosova|Kosovës]] së pavarur, [[Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës|Ministër i Jashtëm]] dhe Zëvendëskryeministr në kabinetin e ri të kryesuar nga [[Isa Mustafa]], i cili mori detyrën më 12 dhjetor 2014. Thaçi ishte gjithashtu kreu i [[Partia Demokratike e Kosovës|Partisë Demokratike të Kosovës]] (PDK). Ai u ngrit në rend të parë si kreu politik i [[Ushtria Çlirimtare e Kosovës|Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës]] (UÇK). Ndërkohë, ai shërbeu gjithashtu si kreu i një qeverie të përkohshme në fund dhe menjëherë pas luftës në vitin 1999.
 
== Jeta e hershme dhe arsimi ==
{{ref}}
{{Kryeministrat e Kosovës}}
 
[[Kategoria:Lindje 1968]]
[[Kategoria:Politikanët e Partisë Demokratike të Kosovës]]