Dallime mes rishikimeve të "Selaniku"

9 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
the city is in Greece, so I think that the Greek name should go first.
v (the city is in Greece, so I think that the Greek name should go first.)
{{Infobox GR vendbanim
|Emri = Selanik
|Greqisht = Solun<br>Θεσσαλονίκη
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|Flamuri_figura = <!--Pa ''Skeda:'' në fillim-->
|gjatësi = 22.9° E}}
 
'''Selanik''' ([[turqishtgreqisht]] : ''SelanikΘεσσαλονίκη/Thessaloníki'', [[maqedonishtturqisht]]: ''Солун/SolunSelanik'', [[greqishtmaqedonisht]] : ''ΘεσσαλονίκηСолун/ThessaloníkiSolun'') është i qyteti i dytë më i madh në Greqi dhe kryeqyteti i rajonit të [[Maqedonisë Qendrore]], si dhe kryeqytet i Administratës së decentralizuar të Maqedonisë dhe Thrakisë. Selaniku është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e [[Greqia|Greqisë]]. Qyteti shtrihet përgjatë Gjirit të Selanikut në gjatësinë e 17&nbsp;km dhe përbëhet prej 13 komunave. Qyteti është i njohur nga përmendoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët Selaniku shkruhet në kujtesën e hidhur kolektive sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përndjekur nga ushtritë serbe gjatë shek 19 dhe 20.
 
== Demografia ==