Ndryshimi mes inspektimeve të "Lloji (biologji)"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
=== Forma e klasifikimit ===
 
Në biologjinë e tij, [[Aristoteli]] përdori termin γένος (génos) për të nënkuptuar një lloj, të tillë si një [[zogjtë|zog]] apo [[peshku|peshk]] dhe εἶδος (eidos) që nënkupton një formë specifike brenda një lloji, si (brenda zogjve) [[vinça]], [[shqiponja]], [[gjeli]], apo [[harabeli i fushës|harabeli]]. Këto terma u përkthyen në [[latinishtja|latinisht]] si "[[gjenia|gjini]]" dhe "specie", megjithëse nuk përputhen me termat Linnean që quhen kështu; sot zogjtë janë një [[klasa (biologji)|klasë]], vinçat janë një familje dhe gjeli është një gjeni. Një lloj u dallua nga atributet e tij; për shembull, një zog ka pupla, një sqep, krahë, një vezë dhe gjak të ngrohtë. Një formë u dallua duke u ndarë nga të gjithë anëtarët e saj, të rinj duke trashëguar çdo ndryshim që mund të kishin nga prindërit e tyre. Aristoteli besonte që të gjitha llojet dhe format të jenë të dallueshme dhe të pandryshueshme. Qasja e tij ka mbetur me ndikim deri në [[rilindja|Rilindjen]].<ref name=Leroi88>{{cite book |author=Leroi, Armand Marie |authorlink=Armand Marie Leroi |title=The Lagoon: How Aristotle Invented Science |titlelink=Aristotle's Lagoon |publisher=Bloomsbury |date=2014 |isbn=978-1-4088-3622-4 |pages=88–90}}</ref>
 
== Shiko edhe ==