Ndryshimi mes inspektimeve të "Lloji (biologji)"

1.107 bytes added ,  2 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Në biologjinë e tij, [[Aristoteli]] përdori termin γένος (génos) për të nënkuptuar një lloj, të tillë si një [[zogjtë|zog]] apo [[peshku|peshk]] dhe εἶδος (eidos) që nënkupton një formë specifike brenda një lloji, si (brenda zogjve) [[vinça]], [[shqiponja]], [[gjeli]], apo [[harabeli i fushës|harabeli]]. Këto terma u përkthyen në [[latinishtja|latinisht]] si "[[gjenia|gjini]]" dhe "specie", megjithëse nuk përputhen me termat Linnean që quhen kështu; sot zogjtë janë një [[klasa (biologji)|klasë]], vinçat janë një familje dhe gjeli është një gjeni. Një lloj u dallua nga atributet e tij; për shembull, një zog ka pupla, një sqep, krahë, një vezë dhe gjak të ngrohtë. Një formë u dallua duke u ndarë nga të gjithë anëtarët e saj, të rinj duke trashëguar çdo ndryshim që mund të kishin nga prindërit e tyre. Aristoteli besonte që të gjitha llojet dhe format të jenë të dallueshme dhe të pandryshueshme. Qasja e tij ka mbetur me ndikim deri në [[rilindja|Rilindjen]].<ref name=Leroi88>{{cite book |author=Leroi, Armand Marie |authorlink=Armand Marie Leroi |title=The Lagoon: How Aristotle Invented Science |titlelink=Aristotle's Lagoon |publisher=Bloomsbury |date=2014 |isbn=978-1-4088-3622-4 |pages=88–90}}</ref>
 
== Taksonimia dhe emërtimi ==
[[Skeda:Mountain-lion-01623.jpg|paramapja|Një kugar, luan mali, panteri, ose puma, pavarësisht nga emrat e tjerë të zakonshëm: emri i tij shkencor është ''[[Kugari|Puma concolor]]''.]]
=== Emri i zakonshëm dhe ai shkencor ===
 
Emrat e përdorur zakonisht për llojet e organizmave janë shpesh të dykuptimshme: "mace" mund të nënkuptojë macen shtëpiake, ''[[Felis catus]]'' ose familjen e maceve, [[Felidae]]. Një tjetër problem me emrat e zakonshëm është se ata shpesh ndryshojnë nga vendi në vend, kështu që puma, puma, panteri, piktori dhe luani i malit të gjitha të thonë ''Puma concolor'' në pjesë të ndryshme të Amerikës, ndërsa "panteri" mund të nënkuptojë edhe një [[jaguari|jaguar]] (''Panthera onca'') të [[amerika Jugore|Amerikës Latine]] ose [[leopardi]] (''Panthera pardus'') të [[afrika|Afrikës]] dhe [[azia|Azisë]]. Në të kundërt, emrat shkencorë të llojeve zgjidhen të jenë unike dhe universale; ata janë në dy pjesë të përdorura së bashku: gjini si në ''Puma'', dhe epiteti specifik si në konkurrencë.
 
== Shiko edhe ==