Dallime mes rishikimeve të "DigitAlb"

137 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''DigitAlb''' është platformë dixhitaledigjitale Tokësore dhe Satelitore [[Shqiptare]] nga DigitAlb Sh.A.{{citim i duhur}}. DigitAlb, filloi transmetimet më [[15 korrik|15 Korrik]] të vitit [[2004]], dhe mbulon me sinjal dixhitaldigjital Tokësor qytetet kryesore të [[shqipëriaShqipëria|Shqipërisë]]: [[Berat]], [[Tiranë]], [[Durrës]], [[Krujë]], [[Elbasan]], [[Vlorë]], [[Shkodër]], Korçë, Pogradec, Fier., Lushnje etj.
 
Në [[Dhjetor]] të vitit 2007 DigitAlb' implementon në platformën satelitore ekzistuese transmetimin HDTV.
 
== Informacionet teknike ==
'''DigitAlb''' është platformë dixhitale Tokësore dhe Satelitore [[Shqiptare]] nga DigitAlb Sh.A.{{citim i duhur}}. DigitAlb, filloi transmetimet më [[15 korrik|15 Korrik]] të vitit [[2004]], dhe mbulon me sinjal dixhital Tokësor qytetet kryesore të [[shqipëria|Shqipërisë]]: [[Berat]], [[Tiranë]], [[Durrës]], [[Krujë]], [[Elbasan]], [[Vlorë]], [[Shkodër]], Korçë, Pogradec, Fier. Lushnje etj.
 
Në [[Dhjetor]] të vitit 2007 DigitAlb' implementon në platformën satelitore ekzistuese transmetimin HDTV.
 
== Informacionet teknike ==
'''DigitAlb''' transmeton nga sateliti Eutelsat W3C 16° EAST EUROPE B në këto frekuenca :
Freq 10762, Band 30000, FEC 3/5, POL H, MOD 8PSK
Freq 10803, Band 29950, FEC 2/3, POL H, MOD 8 PSK8PSK
Freq 10845, Band 30000, FEC 3/5, POL H, MOD 8 PSK8PSK
Freq 10886, Band 30000, FEC 3/5, POL H, MOD 8PSK
 
Që prej fillimeve të tij '''DigitAlb''' e nisi me dekodera në teknologjinë SD (standard-definition), Opentech ODS 3000C, më pas nga viti 2007 u implementua teknologjia HDTV (High Definition Television) me dekoder të tipit KSF-S660HDCO. Prej vitit 2013 DigitAlb hodhi në treg dekoderin FlyBox fjala e fundit e teknologjisë. Ky dekoder multifunksional ka një sërë funksionesh interaktive si PVR, Timeshift, Push VOD ka të bëjë me aksesimin e katalogut Popcorn (këto funksione mundësohen me Hard Disk-un e '''DigitAlb'''). Por dekoderi FlyBox mund të lidhet edhe me internet nëpërmjet LAN (kabëll) ose WIFI dhe mundëson VOD-katalogu Popcorn, radio nga interneti, lajme, shtypin e ditës, horoskopin etj.
 
'''Modelet e dekoderave dhe pajisjeve që DigitAlb ka lançuar që nga krijimi i tij:'''
 
'''=== Modelet e dekoderave dhe pajisjeve që DigitAlb ka lançuar që nga krijimi i tij:''' ===
* Dekodera SD Opentech ODS 3000C, Opentech ODS 2000C
* Dekodera HD Kaon KSF-S660HDCO, Opentech ODS 3000H, ODS 2000H
* Dekodera DVB-T2 HD ZAPPER
* Dekodera FlyBox
* HDD (Hard Disk i '''DigitAlb''')
* FlyBox mini
 
 
== Historia ==
Viti 2004, do shënohet si një vit kulmor në fushën e zhvillimit tërësor të medias elektronike në Shqipëri duke krijuar në të njëjtën kohë, premisat e duhura për fillimin e transmetimeve të programeve televizive dhe radio nëpërmjet një tjetër teknologjie transmetimi, atë dixhitaledigjitale.
 
E pikërisht në këtë kohë, më [[15 korrik|15 Korrik]] të vitit [[2004]] nisi zyrtarisht transmetimet platforma e parë televizive dixhitaledigjitale në Shqipëri. Lindi [[DigitAlb]], një ndër të parat platforma dixhitaledigjitale tokësore në Evropë, duke shënuar kështu dhe zhvillimin më të madh në historinë e transmetimeve televizive shqiptare.
 
Ideja dhe iniciativa e [[Dritan Hoxha|Dritan Hoxhës]], filloj të realizohej dhe të merrte jetë edhe pse mes kundërshtive të forta politike e institucionale të kohës, përplasjeve me konceptet dhe mentalitetet skeptike ekzistuese dhe pesimizmit të elementëve të ndryshëm të tregut.
Menjëherë u ndje fillimi i një ere të re. Fillimisht u mbulua me sinjal Tirana dhe Durrësi dhe më pas një nga një, Fieri, Lushnja, Elbasani, Shkodra e Vlora. Një gamë e gjerë programesh, nga çdo zhanër, ofruar përmes kanaleve tematikë të platformës nisi të plotësojë “oreksin” e publikut për të ndjekur gjithçka donte në ekran e të gjitha këto përmes cilësisë tepër të lartë të figurës dhe zërit, info elektronike EPG, dekoder të personalizuar me menu në shqip, deri atëherë e pamendueshme. Për herë të parë lindën kanalet e fëmijëve 24 orë të dubluara në shqip.
 
Më 15 Dhjetor të vitit 2004, vetëm 5 muaj nga lindja, '''DigitAlb''' shënon një hap të ri, ai fillon edhe transmetimin e kanaleve të tij në satelit në mbarë Evropën duke qenë e vetmja platformë e re dixhitaledigjitale e kontinentit të vjetër në transmetime tokësore dhe satelitore njëkohësisht. Kështu '''DigitAlb''' nisi të përçonte Shqipërinë kudo ku punojnë e jetojnë shqiptarë.
 
Në vitet e para dhe ne vazhdimësi, '''DigitAlb''', shtonte numrin e kanaleve të platformës së tij, duke plotësuar më mirë gamën e kërkesave dhe shijeve të publikut, me më shumë kanale për fëmijë, më shumë kanale filmash, më shumë dokumentarë, dhe të gjitha në shqip, me më shumë muzikë dhe sport.
Ajo që e bën '''DigitAlb''' të suksesshëm, është përmbajtja e programeve që ofron për abonentët.
 
Sot '''DigitAlb''' transmeton :
-* '''5339 kanale SD''' dhe 2517 kanale HD, gjithsej '''7856 kanale''' në Platformën SatelitoreTokësore.
 
-* '''3953 kanale SD''' dhe 1725 kanale HD, gjithsej '''5678 kanale''' në Platformën TokësoreSatelitore.
-* '''33 kanale''' në shërbimin mobile (OTT, Digitalb KUDO).
 
- '''53 kanale SD''' dhe 25 kanale HD, gjithsej '''78 kanale''' në Platformën Satelitore.
 
- '''33 kanale''' në shërbimin mobile (OTT, Digitalb KUDO).
 
Organizimi i kanaleve bëhet sipas tematikës së programeve që ata transmetojnë.
Kanali "'''Family HD'''" dedikuar familjes, është kanali ku transmetohen reality show dhe serialet më të suksesshëm, programe gjeneraliste për të gjithë familjen nga të gjitha zhanret.
 
Shtatë kanale sportive HD janë pjesë e buqetës bashkangjitur dy kanalet e gjiganditgjigantit sportiv europianevropian '''Eurosport HD''' dhe '''Eurosport 2 HD''' me evente nga të gjitha disiplinat sportive, bashkë edhe me një kanal tërësisht në dispozicion të abonentëve dhe atyre që duan të bëhen pjesë e kësaj familjeje të madhe, duke i njohur me programet, shërbimet, ofertat dhe të rejat më të fundit ('''Promo''').
 
Ndryshe nga deri më parë, tashmë platforma '''DigitAlb''' prezantohet me një imazh tërësisht të ri. Ndryshimi ndihet kudo, në çdo kanal dhe shoqërohet edhe nga një pasurim i programacionit si kurrë më parë.
 
== Lista e kanaleve ==
:'''Kanalet Gjeneraliste''' : [[Top Channel|Top Channel HD]], Klan HD, Klan Plus HD, [[TVSH|RTSH-1]], IN tv, [[Kohavision]], [[RTV 21]], Klan Kosova HD, Channel One, Scan TV, RTK 1, First TV, [[Alsat Digital|Alsat]] M, Rrokum TV, TV Dukagjini etj.
:'''Kanalet kushtuar traditës shqiptare''' : T HD
:'''Kanalet kushtuar serialeve :''' Stinët
:'''Kanalet informative''' : [[Top NEWS|Top News]], News 24, Report TV, Ora News, ABC News HD, UTV News.
:'''Kanalet për filma''' : Film Një HD, Film Dy HD, EuroFilm, Film Autor, Film Hits, Film Hits +1,Film Thriller, Film Dramë, Film Aksion, Film Komedi.
:'''Kanale për të gjithë familjen:''' Family HD
:'''Kanalet për dokumentarë''': Explorer Shkencë, Explorer Histori, Explorer Natyra.
 
== Referenca ==
 
# https://www.digitalb.al/platforma-tokesore/
# https://www.digitalb.al/platforma-satelitore
# http://www.ikub.al/biznese/805256887/Article_DIGITALB.aspx?cookiesEnabled=false
# https://www.lyngsat.com/packages/DigitAlb.html
 
== Shiko edhe ==
* [[Top Media]]
* [[Top Channel]]
* [[Top Albania Radio]]
* [[Top NEWS]]
* [[T-HD]]
* [[Bang Bang]]
* [[Çufo|Çufo TV]]
* [[Junior TV]]
* [[Dritan Hoxha (gazetar)|Dritan Hoxha]]
* [[Top Channel]]
* [[SuperSport]]
* [[Genc Gjineci]]
* [[Alban Jaho]]
* [[Top Gold Radio]]
* [[Shqip (gazetë)|Gazeta Shqip]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* Faqja Zyrtare e [[DigitAlb]] http://www.digitalb.al
* Faqja Zyrtare e [[SuperSport]] https://www.supersport.al/
* Për Zvicër faqet Zyrtare http://www.digitalb-tv.ch dhe http://www.digitalb.ch Nga CR.Petrit.Emini.ViTi
*
 
{{Televizioni në Shqipëri}}