Ndryshimi mes inspektimeve të "Nënë Tereza"

73 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 188.172.111.141 (diskutimet) në versionin e fundit nga 77.29.135.6.)
Etiketa: Rollback
{{Bio
|Emri = yllat e babit
|Emri = Nënë Tereza [[Skeda:Nobel prize medal.svg‎|20px|Medalje e Çmimit Nobel]]
|Foto= Mother Teresa.jpg
|Titulli = Nënë Tereza në 1988
|Mbiemri = Bojaxhiumenoski
|EmriPlotë =Anjezë Gonxhe Bojaxhiutola
|EmriTjetër = '''NënëNona Tereza'''ime
|VëndiLindjes = [[Shkup]], [[Perandoria Osmane]], tani [[Republika e Maqedonisë]]
|DitaMuajiLindjes = [[26linda gusht]]iku pi ke frannja
|VitiLindjes = [[1910]]
|VëndiVdekjes = [[Kalkuta]], [[India|Indi]]
}}
 
'''Nënë Tereza''' ose '''Shën Tereza e Kalkutës''' (e lindur si '''Anjezë Gonxhe Bojaxhiu'''; 26 gusht 1910&nbsp;– 5 shtator 1997) gjithashtu e njohur si '''Tereza e Bekuar e Kalkutës''', [[Misionaret e Bamirësisë|Misionare e Bamirësisë]],<ref name="eb">"Blessed Mother Teresa". (2007). ''[[Encyclopædia Britannica]]''. Retrieved 4 July 2010.</ref> ishte një murgeshë [[Kisha Katolike|katolike]] dhe misionare shqiptaro-indiane.<ref name="Cannon2013">{{cite book|last=Cannon|first=Mae Elise|title=Just Spirituality: How Faith Practices Fuel Social Action|accessdate=3 September 2016|date=25 January 2013|publisher=InterVarsity Press|language=English|isbn=9780830837755|page=19|quote=When asked about her personal history, Mother Teresa said: "By blood, I am Albanian. By citizenship, an Indian. By faith, I am a Catholic nun. As to my calling, I belong to the world. As to my heart, I belong entirely to the Heart of Jesus."}}</ref><ref name="IANS2016">{{cite news|url=http://www.newindianexpress.com/nation/From-Sister-to-Mother-to-Saint-The-journey-of-Mother-Teresa/2016/08/31/article3605855.ece|title=From Sister to Mother to Saint: The journey of Mother Teresa|date=31 August 2016|publisher=[[The New Indian Express]]|language=English|accessdate=3 September 2016|quote="By blood, I am Albanian. By citizenship, an Indian. By faith, I am a Catholic nun. As to my calling, I belong to the world. As to my heart, I belong entirely to the Heart of Jesus," once said the Mother, who came to India in 1929 after deciding on a religious life the previous year and stayed the rest of her 87-year-long life mostly in Calcutta/Kolkata where she founded the Missionaries of Charity in 1948.}}</ref><ref>{{cite book|last=Poplin|first=Mary|title=Finding Calcutta: What Mother Teresa Taught Me About Meaningful Work and Service|date=28 January 2011|publisher=InterVarsity Press|isbn=978-0830834723|page=112|url=https://books.google.com/?id=MRzDAgAAQBAJ&pg=PA112&lpg=PA112|quote=Remember, brother, I am a missionary and so are you}}</ref> Ajo lindi në [[Shkup]] (sot [[Republika e Maqedonisë]]), atëherë pjesë e [[Vilajeti i Kosovës|Vilajetit të Kosovës]] në Perandorinë Osmane. Pasi kishte jetuar në Maqedoni për tetëmbëdhjetë vjet, ajo u shpërngul në Irlandë dhe më pas në Indi, ku jetoi pjesën më të madhe të jetës së saj.
 
Nënë Tereza themeloi [[Misionaret e Bamirësisë]], një kongregacion fetar katolik, i cili në vitin 2012 kishte më shumë se 4,500 motra dhe ishte aktiv në 133 vende. Ato ofrojnë shtëpi për njerëzit që vdesin nga [[AIDS|HIV/AIDS]], [[gërbula]] dhe [[tuberkulozi]]; ato ofrojnë ushqime, klinika të lëvizshme, programe këshilluese për fëmijët dhe familjet, [[jetimore]], dhe shkolla. Anëtarët duhet t’i përmbahet betimit të "dëlirësisë, varfërisë dhe bindjes", si dhe një kusht të katërt, për të dhënë "shërbime falas e me gjithë zemër për më të varfërit e të varfërve".<ref>Muggeridge (1971), chapter 3, "Mother Teresa Speaks", pp. 105, 113</ref>
Anonymous user