Dallime mes rishikimeve të "UEFA Liga e Evropës"

Ndryshim fjales kompeticion ne gare.
(Gabim në shkrim)
(Ndryshim fjales kompeticion ne gare.)
[[Skeda:UEFA Cup.jpg|thumb|right|250px|Trofeu i UEFA Europa Ligës]]
''' UEFA Kupa''' (e njohur edhe si '''Kupa Evropiane 3''', '''CE3''', ose '''C3''') është konkurrencëgarë futbolli për klubet që organizohet nga [[UEFA]]. Është kompeticionigara ie dytë më ie rëndësishëmrëndësishme për klubet europiane, pas [[UEFA Liga e Kampionëve]]. Klubet kualifikohen në UEFA Cup duke u bazuar në performimin e tyre në kompeticionet nacionale dhe garat e kupave. Kjo garë që nga viti [[2008]] e mori emrin Liga e Evropës ([[Gjuha Angleze|Ang]]:UEFA Europa League).Ekipi me më së shumti trofe të fituar është ekipi nga [[Spanja]],[[Sevilla FC]] me gjithsejt 5 Trofe e ndjekur nga ekipi nga [[Italia]],[[F.C. Internazionale Milano]] me 3 Trofe.<ref>https://www.uefa.com/uefaeuropaleague/history/#/</ref>
 
==Referencat==
Anonymous user