Dallime mes rishikimeve të "Delfinët oqeanikë"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (AT44 zhvendosi faqen Delfini oqeanik tek Delfinët oqeanikë)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Taxobox|name=Delfinët oqeanikë|image=DuskyDolphin.jpg|image_width=250px|image_caption=Delfin i errët (''Lagenorhynchus obscurus'')|regnum=[[Animalia]]|phylum=[[Chordata]]|classis=[[Mammalia]]|ordo=[[Cetacea]]|subordo=[[Odontoceti]]|superfamilia=[[Delphinoidea]]|familia='''Delphinidae'''|familia_authority=[[John Edward Gray|Gray]], 1821|color=#6FC8F4F5F5DC}}'''Delfinët oqeanikë''' janë një familje e [[Gjitarët|gjitarëve]] detarë. Delfinët oqeanikë formojnë familjen '''[[Delphinidae]]'''. Ekzistojnë 30 lloje të gjalla të delfinëve oqeanikë. [[Delfini|Delfinët]], dhe [[cetacetë]] tjerë, i përkasin degës [[Cetartiodactyla]], së bashku me dythundrakëve me majë, ndërsa më të afërmit e tyre janë [[Kali i Nilit|kuajt e Nilit]], me të cilët u ndanë rreth 40 milion vjet më parë.
 
Delfinët oqeanikë kanë madhësi nga 1.7 m të gjatë dhe 50 kg, si tek [[delfini i Mauit]] deri në 9.4 m dhe 10 tonë, si tek [[balena vrasëse]], delfini më i madh i njohur. Disa lloje shfaqin [[Dimorfizmi gjinor|dimorfizëm gjinor]], ku femrat janë më të mëdha se meshkujt. Kanë trup aerodinamik dhe dy gjymtyrë të modifikuara në pendë notimi. Edhe pse jo aq fleksibël sa [[Foka|fokat]], disa delfinët mund të udhëtojnë deri në 55.5 km/h. Shumica e delfinëve kryesisht udhqehen me peshq, gjithashtu me një numër më të vogël të kallamarëve dhe krustaceve të vegjël, por disa lloje janë të specializuar në ushqyerjen me kallamarë, ose sinë rastin e [[Balena vrasëse|balenës vrasëse]], e cila ushqehet edhe me gjitarët detarë dhe [[Zogjtë|zogjë]]. Të gjithë delfinët janë mishngrënës. Ata zakonisht kanë nga 100 deri në 200 [[Dhëmbi|dhëmbë]], megjithëse disa lloje kanë në mënyrë të konsiderueshme më pak.