Dallime mes rishikimeve të "Oksidi i natriumit"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q108737)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Oksidi i natriumit''' <chem>Na2O</chem> formohet me shkrirjen e natriumit metalik me peroksid natriumi ose me nitrit natriumi.
 
<chem>2Na</chem>+<chem>Na2O2-</chem>=<chem>2Na2O</chem>
 
<chem>6Na</chem>+<chem>2NaNO2-</chem>=<chem>4Na2O</chem>+<chem>N2</chem>
 
oksidiOksidi i natriumit është pluhur i bardh kristalor i cili me ujë reagon vrullshëm dhe formon hidroksidin e natriumit NaOH.
 
<chem>Na2O</chem>+<chem>H2O</chem>-><chem>2NaOH</chem>
 
{{kimi-cung}}
[[Kategoria:Kimi]]