Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtresa e ozonit"

v
U kthyen ndryshimet e 62.4.55.125 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.
(q)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 62.4.55.125 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.)
Etiketa: Rollback
'''Shtresa''' ose '''mburoja e ozonit''' është një zonë në [[Stratosfera|stratosferën]] e [[Toka|Tokës]] që thith pidhin e nanesshumicën e [[Rrezatimi ultraviolet|rrezatimit ultraviolet]] të [[Dielli|Diellit]]. Ka dendësi të madhe ozoni (O<sub>3</sub>) krahasuar me shtresa të tjera të atmosferës, duke qenë sidoqoftë përqendrim i vogël krahasuar me gazra të tjerë të stratosferës. Shtresa e ozonit përmban 10 të miliontat dendësi ozoni, ndërsa dendësia mesatare e ozonit në atmosferën e Tokës është 0,3 të miliontat. Shtresa e ozonit gjendet në pjesën e poshtme të stratosferës, nga përafërsisht 20 deri në 30 km mbi Tokë, megjithëse trashësia e shtresës varet nga rrethanat stinore dhe gjeografike<ref>{{Cite web|url=http://www.ozonelayer.noaa.gov/science/basics.htm|title=Bazat e shtresës së ozonit}}</ref>.
 
== Referencat ==