Dallime mes rishikimeve të "Arrëza (Devoll)"

v
Added picture to of economic activity
vNo edit summary
v (Added picture to of economic activity)
 
== Ekonomia ==
[[File:Lopet kullosin nga Lumi i Sulit.jpg|thumb|Kope me lopë kullosin në luadhet buzë lumit Devoll.]]
Aktiviteti kryesor i banorëve të fshatit është bujqësia dhe blegtoria, pasi kushtet natyrore dhe klimatike favorizojnë mbarështimin e gjedhëve si dhe të imtave. Lugina e lumit Devoll ka tokë shumë pjellore në të cilën fshatarët mbjellin kultura bujqësore si patate, fasule, misër, perime, por edhe durë frutorë si mollë, kumbulla, qershi etj.