Dallime mes rishikimeve të "Arrëza (Devoll)"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Added picture to of economic activity)
vNo edit summary
== Kultura ==
=== Arkitektura ===
[[File:Sokaqet e Arrzes.jpg|thumb|Sokak me kalldrëm dhe shtëpi në të dyja krahet.]]
Shtëpitë e këtij fshati malor ruajnë tiparet karakteristike të ndërtimeve në zonë. Banesat janë ndërtuar me gurë të nxjerrë nga zona përreth ndërsa çatitë janë të mbuluara me plloça apo rrasa guri. Banesa më karakteristike është ajo me dy kate, me dy hyrje dhe katër dhoma. Shtëpitë janë të ndërtuara në të dy anët e një sokaku që zbret tatëpjetë drejt përroit apo lumit që përshkon fshatin. Sokaqet gjithashtu janë të shtruara me kalldrëme guri. Në çdo mëhallë ka nga një burim natyral ku banorët më parë mbushnin ujë të pijshëm.