Dallime mes rishikimeve të "Teatri Andon Zako Çajupi"

 
== Teatri sot ==
Në vitin 2017, teatri i Korçes njohu nje restaurim qe e beri nje nder teatrot më moderne të vendit. Që nga viti 2014 zhvillohet festivali mbarekomberar KOKO Fest, i cili i ka dhene famë këtij teatri. Në vitin 2016, kur teatri ishte akoma në ndërtim, në Hanin e Elbasanit, u vu në skenë nga trupa e Korcës, Shtepia e Bernarda Albës, me regji të Qendrim Rijanit, ku në role ishin [[Zamira Kita]], [[Sotiraq Bratko]], Linda Jarani, Blerta Belliu, Dasara Xhangolli, Ola Harizaj, Klodiana Keco dhe Ilda Pepi. Në vitin 2017, u inagurua teatri i ri, me shfaqjen "Liqeni i mjellmave" nga TKOB. Që nga ajo datë janë vënë në skenë shfaqjet si 8 femrat, Uji që vret, Vetëvrasësi dhe Lajzëlota. Në stafin e brëndshëm të teatrit janë aktorë e regjisorë si: [[Zamira Kita]], [[Sotiraq Bratko]], [[Guri Koço]], Blerta Belliu, [[Albano Prodani]], Klodiana Keco, Paola Kodra, Lusiana Bezati dhe Ilda Pepi.{{Teatro-cung}}
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.bashkiakorce.gov.al/site/article.php?aid=336&cid=155 Amza e Bashkis së Korçës mbi Institucionet kulturore]