Ndryshimi mes inspektimeve të "Ludwig van Beethoven"

v
U kthyen ndryshimet e 79.106.209.202 (diskutimet) në versionin e fundit nga 95.107.255.146.
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.209.202 (diskutimet) në versionin e fundit nga 95.107.255.146.)
Etiketa: Rollback
{{pa referenca}}
{{pa referenca}}Ludwing van Bethoven ka studiuar me Amadeus Moxart ne vjene. Ka bere koncertin e tij te pare ne moshen 7 vjecare.Vdiq ne austri 1754.
[[Skeda:Beethoven.jpg|thumb|200px|Ludwig van Beethoven ([[1770]] - [[1827]]); Pikturë nga Joseph Karl Stieler, [[1820]]]]
[[Skeda:Beethoven Signature.svg|thumb|200px|Firma e van Beethovenit]]
'''Ludwig van Beethoven''' ([[Shqiptimi|sqt.]] ''Ludvig van Bethovën'') u pagëzua më [[17 dhjetor]] [[1770]] në [[Bon]], [[Gjermani]] dhe vdiq më [[26 mars]] [[1827]] në [[Vjena|Vjenë]], [[Austria|Austri]]. Ishte [[kompozitor]] i Epokës Klasike Gjermane.
 
== Prejardhja e emrit ==
Nuk ka datë të saktë të ditëlindjes së tij por dihet se është pagëzuar me 17 Dhjetor. Emri Beethoven rrjedh nga shekulli XVII në Holandë. Fjala holandeze “beet” do të thotë bahçe. Fjala tjetër “hoven” do të thotë kopsht, jo vetëm toka, por edhe ndërtesa në të. Disa nga kërkuesit për prejardhjen e tij, e cekin “Betuwe”-n si një vend ku kohë më parë një familje Gjermane kishte gjetur “një livadh të mirë”, ku fjala “bet” që do të thotë “më mirë” në holandisht është përdorur për ta përshkruar atë vend. Sidoqoftë, përdorimi i fjalës “van” që do të thotë “nga”, tregon se ky emër i referohet atij “livadhit të mirë” dhe që më vonë është shndërruar në “beetgarden”. Në shekullin XVI dhe XVII, ky vend është quajtur gjithashtu edhe si Piethoff, Betthoff dhe Biethof.