Dallime mes rishikimeve të "Himni i Evropës"

280 bytes added ,  3 vjet më parë
gabime drejtshkrimore
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(gabime drejtshkrimore)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Që nga viti 1972, Himni Europian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të Friedrich Schiller si dhe të simfonisë së 9-të të Bethovenit të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet Europës. <br />
 
==Teksti origjinal (Gjermanisht)==
{|
:Wo Dein sanfter Flügel weilt.
</poem></blockquote>}}
|
|}<blockquote><poem>
:Freude, schöner Götterfunken,
:Tochter aus Elysium!
:Wir betreten feuertrunken,
:Himmlische, Dein Heiligtum.
:Deine Zauber binden wieder,
:Was die Mode streng geteilt,
:Alle Menschen werden Brüder,
:Wo Dein sanfter Flügel weilt.
</poem></blockquote>
{|
|
|}
Anonymous user