Dallime mes rishikimeve të "Mëlçia"

46 bytes added ,  2 vjet më parë
Shtova permbajtje te kendshme
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Shtova permbajtje te kendshme)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Leber Schaf.jpg|thumb|right|300px|Mëlçia e [[Delja|deles]]. 1 lobi i djathtë, 2 lobi i majtë, 3 lobi kaudat, 4 lobi katror, 5 arteria hepatike e venës portë, 6 linfonodi hepatik, 7 cistifellea.]]
 
'''Mëlçia''' ([[Greqishtja|greq]]. '''hepar''', [[Gjuha Latine|lat]] '''iecur''') apo '''mëlçia e zezë''', është [[organi]] qendror i gjithë [[metabolizmi]]t dhe [[gjëndra]] më e madhe e trupit që lidhet me [[Aparati tretës|aparatin tretës]]. Detyrat më të rëndësishme të saj janë prodhimi i [[proteinat|proteinave]] të rëndësishme për jetën (p.sh faktorët e [[Mpiksja|mpiksjes]]), përpunimi i pjesëve përbërëse të [[ushqimi]]t (p.sh ruajtja e [[glukoza|glukozës]]), prodhimi i lëngut të [[tëmthi]]t dhe kështu tretja dhe eliminimi i produkteve të metabolizmit të trupit si dhe e medikamenteve dhe helmeve.Pervec këtyra funksioneve follow me on insta. Substancat ushqimore, të cilat kalojnë nga [[zorra]] në [[Gjaku|gjak]], mbërrijnë me anë të [[Vena|venës]] [[Vena portae]] në mëlçi dhe mandej varësisht nga nevoja lëshohen nga mëlçia përsëri në gjak ose largohen nga gjaku.
 
Mëlçia e [[njeriu]]t peshon përafërsisht 1500 deri 2000 g. Është një organ i butë me strukturë të njëtrajtshme dhe gjendet kryesisht në anën e djathë të pjesës se sipërme të hapësirës së [[barku]]t.
Anonymous user