Dallime mes rishikimeve të "Gjenerali i ushtrisë së vdekur (film)"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{InterMovie |Emri={{PAGENAME}} parapamje |Foto= |TitullFilm={{PAGENAME}} |TitullOrg= |VendiProd= Shqipëri |VitiProd= 1975 |Minuta= 154' |Gjuha=...)
 
vNo edit summary
'''Ghjenerali i ushtrisë së vdekur''' film televiziv shqiprar. Prodhim i [[RTVSH]] në vitin 1975, bazuar në romanin e [[Ismail Kadare]]me të njëjtin titull. regjizor [[Vladimir Prifti]], skenar [[Piro Mani]] dhe [[Qenan Toro]].
 
===Përmbajtja===
Ngjarjet zhvillohen në shqipëri ku një gjeneral ushtarak italian bashk me një prift vijnë për të kërkuar eshtrat e ushtarëve të tzre në luftën e dytë botërore. Në mes të një shumice të të vrarësh kërkon edhe një kolonel. Duke u endur gjithandej gjenden në një fshat ku ishin fshehur eshtrat e tij.