Ndryshimi mes inspektimeve të "Korça"

71 bytes removed ,  1 vit më parë
== Turizmi ==
Turizmi në këtë qytet ka dy pika të rëndësishme e të frekuentuara shpesh nga turistët, fshatrat Voskopojë e [[Dardha]]. Përveç klimës malore, me pyje të dendur me pisha e bredha, dhe prezencën e një peizazhi mbreslënës, turistët mund të gjejnë pjesë nga historia dhe trashëgimia e popullit shqiptar duke filluar nga periudha e sundimit [[Bizanti|Bizantin]]. Në [[Voskopoja|Voskopojë]] gjenden një numër i konsiderueshëm kishash ortodokse dhe manastiresh që i përkasin kësaj periudhe. Gjatë dimrit të dy këto fshatra turistikë ofrojnë pista skijimi për vizitorët e tyre.
[[File:Korça Mësonjtorja.jpg|thumb|MësonjëtorjaAtje e parë në shqiperi atje kaeshte shume peme lulishte dhe shatervane shume te bukur.
 
==Klima==
Anonymous user