Dallime mes rishikimeve të "Himni i Evropës"

281 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 95.107.238.100 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.
(gabime drejtshkrimore)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 95.107.238.100 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.)
Etiketa: Rollback
'''Himni i EuropësEvropës''' i njohur ndryshe edhe si Himni i Gëzimit ose Ode Gëzimit (Titulli origjinal Gjermanisht: "An die Freude") është himni i Këshillit të EuropësEvropës dhe Bashkimit EuropianEvropian; të dyja i referohen asaj si Himni i EuropësEvropës.<br />
Që nga viti 1972, Himni EuropianEvropian është një pjesë nga preludi i ''Odës së Gëzimit'' të Friedrich Schiller si dhe të simfonisë së 9-të të Bethovenit të vitit 1823.
Himni është përgatitur për raste zyrtare të dy organizatave (të tilla si nënshkrimi i marrëveshjes), dhe është një nga simbolet EuropësEvropës. <br />
==Teksti origjinal (Gjermanisht)==
{|
:Wo Dein sanfter Flügel weilt.
</poem></blockquote>}}
|
|}<blockquote><poem>
:Freude, schöner Götterfunken,
:Tochter aus Elysium!
:Wir betreten feuertrunken,
:Himmlische, Dein Heiligtum.
:Deine Zauber binden wieder,
:Was die Mode streng geteilt,
:Alle Menschen werden Brüder,
:Wo Dein sanfter Flügel weilt.
</poem></blockquote>
{|
|
|}