Ndryshimi mes inspektimeve të "Korça"

12 bytes added ,  1 vit më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.106.224.178 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.224.178 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.)
Etiketa: Rollback
== Turizmi ==
Turizmi në këtë qytet ka dy pika të rëndësishme e të frekuentuara shpesh nga turistët, fshatrat Voskopojë e [[Dardha]]. Përveç klimës malore, me pyje të dendur me pisha e bredha, dhe prezencën e një peizazhi mbreslënës, turistët mund të gjejnë pjesë nga historia dhe trashëgimia e popullit shqiptar duke filluar nga periudha e sundimit [[Bizanti|Bizantin]]. Në [[Voskopoja|Voskopojë]] gjenden një numër i konsiderueshëm kishash ortodokse dhe manastiresh që i përkasin kësaj periudhe. Gjatë dimrit të dy këto fshatra turistikë ofrojnë pista skijimi për vizitorët e tyre.
[[File:Korça Mësonjtorja.jpg|thumb|AtjeMësonjëtorja eshtee shumeparë bukur.në shqiperi
 
==Klima==