Ndryshimi mes inspektimeve të "ADN"

1 byte added ,  2 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.195.2) dhe riktheu rishikimin 1873787 nga Punetor i Rregullt5
(Rregullova gabimet)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.195.2) dhe riktheu rishikimin 1873787 nga Punetor i Rregullt5)
[[Skeda:DNA_Overview.png|parapamje|180px|right|Ndërtimi i përgjithshëm e një prerjeje të ADN-së]]
[[Skeda:ADN_animation.gif|parapamje|Një pjesë ADN në lëvizje]]'''ADN''' është akronim për '''Acidin DeoksiribonukleikDesoksiribonukleik'''. ADN-ja është substanca në të cilën mbartet e koduar, për shumicën e organizmave, informacioni i trashëgimisë, informacion i cili kalohet në qelizat bija pas cdo ndarje qelizore. Në këtë mënyrë, ADN-ja është përgjegjëse për strukturën dhe karakteristikat fizike dhe biokimike për gati të gjitha qeniet e gjalla.
 
ADN-ja (''anglisht - DNA'') është një polimer i gjatë, në formën e një spirali (dredhe) të dyfishtë. Molekulat e saj ndërtojnë një matricë, në bazë të së cilës kryhet sinteza e ARN-së (transkriptimi), e cila, nga ana e saj, shërben si matricë për sintezën e proteinave (përkthimi), sintezë që bëhet sipas [[kodi|kodit gjenetik]].