Ndryshimi mes inspektimeve të "Arusha e Madhe"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Ursa Major''' ({{IPAc-en|ˈ|ɜr|s|ə|_|ˈ|m|eɪ|dʒ|ər}}; ndryshe njihet si '''Arusha e Madhe) është një yjësi në qiellin e veriut. Emri latin do të thotë "Arusha...)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Ursa Major''' ({{IPAc-en|ˈ|ɜr|s|ə|_|ˈ|m|eɪ|dʒ|ər}}; ndryshe njihet si '''Arusha e Madhe''') është një yjësi në qiellin e [[Veriu|veriut]]. Emri latin do të thotë "Arusha e Madhe" që lidhet dhe është në kontrast të drejtpërdrejt me yjësinë që ka afër, [[Arusha e Vogël]], Ursa Minor. Në [[Antikiteti|antikitet]] kjo yjësi ishte njëra nga 48 yjësitë origjinale të listuara nga [[Ptolemeu]], kurse tani është e treta prej yjësive më të gjera në mesin e 88 yjësive moderne.