Ndryshimi mes inspektimeve të "Arusha e Madhe"

504 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Ursa Major''' ({{IPAc-en|ˈ|ɜr|s|ə|_|ˈ|m|eɪ|dʒ|ər}}; ndryshe njihet si '''Arusha e Madhe''') është një yjësi në qiellin e [[Veriu|veriut]]. Emri latin do të thotë "Arusha e Madhe" që lidhet dhe është në kontrast të drejtpërdrejt me yjësinë që ka afër, [[Arusha e Vogël]], Ursa Minor. Në [[Antikiteti|antikitet]] kjo yjësi ishte njëra nga 48 yjësitë origjinale të listuara nga [[Ptolemeu]], kurse tani është e treta prej yjësive më të gjera në mesin e [[88 yjësitë moderne|88 yjësive moderne]].
 
{{Infobox constellation
| name =
| abbreviation =
| genitive =
| pronounce =
| symbolism =
| RA = {{RA}} – {{RA}}
| dec = {{DEC}} – {{DEC}}
| (deprecated) quadrant =
| areatotal =
| arearank =
| numbermainstars =
| numberbfstars =
| numberstarsplanets = X (Y with candidates)
| numberbrightstars =
| numbernearbystars =
| brighteststarname =
| starmagnitude =
| neareststarname =
| stardistance =
| numbermessierobjects =
| meteorshowers =
| bordering =
| latmax =
| latmin =
| month =
| notes =
}}