Ndryshimi mes inspektimeve të "Arusha e Madhe"

1.052 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Ursa Major''' ({{IPAc-en|ˈ|ɜr|s|ə|_|ˈ|m|eɪ|dʒ|ər}}; ndryshe njihet si '''Arusha e Madhe''') është një yjësi në qiellin e [[Veriu|veriut]]. Emri latin do të thotë "Arusha e Madhe" që lidhet dhe është në kontrast të drejtpërdrejt me yjësinë që ka afër, [[Arusha e Vogël]], Ursa Minor. Në [[Antikiteti|antikitet]] kjo yjësi ishte njëra nga 48 yjësitë origjinale të listuara nga [[Ptolemeu]], kurse tani është e treta prej yjësive më të gjera në mesin e [[88 yjësitë moderne|88 yjësive moderne]].
 
[[Skeda:Ursa Major IAU.svg|thumb|Arusha e Madhe|center]]
{{Infobox constellation
| name =Ursa Major
| abbreviation =UMa
| genitive =Ursae Majoris
| pronounce ={{IPAc-en|ˈ|ɜːr|s|ə|_|ˈ|m|eɪ|dʒ|ər}},<br />genitive {{IPAc-en|ˌ|ɜːr|s|iː|_|m|ə|ˈ|dʒ|ɒr|ᵻ|s}}
| symbolism =[[Ariu|Arusha]] e Madhe
| RA = {{RA|10.67}}
| dec = {{DEC|+55.38}}
| (deprecated) quadrant =
| areatotal =1280
| arearank =3-të
| numbermainstars =7, 20
| numberbfstars =93
| numberstarsplanets = 21
| numberbrightstars =7
| numbernearbystars =8
| brighteststarname =[[Epsilon Ursae Majoris|ε UMa]] (Alioth)
| starmagnitude =1.76
| neareststarname =[[Lalande 21185]]
| stardistance =8.31
| numbermessierobjects =7
| meteorshowers =[[Alpha Ursa Majorids]]<br />[[Leonids-Ursids]]
| bordering =[[Draco (constellation)|Draco]]<br />[[Camelopardalis]]<br />[[Lynx (constellation)|Lynx]]<br />[[Leo Minor]]<br />[[Leo (constellation)|Leo]]<br />[[Coma Berenices]]<br />[[Canes Venatici]]<br />[[Boötes]]
| latmax =[[Poli verior|90]]
| latmin =[[30th parallel south|30]]
| month =Prill
| notes =[[File:Big dipper.triddle.jpg|240px|center]] <small>The [[Big Dipper]] or Plough</small>
}}