Ndryshimi mes inspektimeve të "Liqeni"

103 bytes added ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 92.53.37.221 (diskutimet) në versionin e fundit nga Astronomi06.
v (U kthyen ndryshimet e 92.53.37.221 (diskutimet) në versionin e fundit nga Astronomi06.)
Etiketa: Rollback
'''Liqeni''' është një [[pellg]] shumë i madh [[natyror]] ose [[artificial]], zakonisht me [[ujë]] të [[ëmbël]], që është i rrethuar nga të gjitha anët me [[tokë]].
<gallery>
Shembull.jpg | Përshkrim1
Shembull.jpg [[tokë]].
Liqeni është një burim i rëndësishëm për njeriun. Ashtu si lumi, na furnizon me ujë dhe me një shumëllojshmëri peshqish. Liqeni është dhe një rrugë komunikimi. Lundrat, tragetet dhe barkat lundrojnë në ujërat e liqeneve dhe lidhin vendet që ndodhen përgjatë brigjeve. Liqenet, sidomos kur janë të mëdhenj dhe të thellë, zbutin klimën e mjedisit përreth. Nxehtësia e thithur nga ujërat gjatë verës vjen ngadalë në sipërfaqe gjatë dimrit dhe e ngroh ajrin. Klima e butë lejon kultivimin e ullinjve, vreshtave, agrumeve dhe luleve edhe kur këto vende janë pranë malit. Në brigjet e liqeneve, nga klima e butë dhe bukuritë e peizazhit, turistët janë të pranishëm thuajse gjatë gjithë vitit. Ata zhvillojnë sporte ujore, si : notin, vozitjen me barkë dhe peshkimin. Në vendin tonë njihen liqeni i Pogradecit (Ohrit), (Shkodrës), Prespës, liqenet e Lurës, etj.
 
!Emri !! Vendi !! Sipërfaqja(km2) !! Thellësia (m)
|-
== Titulli ==
| [[Kaspik]] || Rusi/Iran.etj || 371 000 || 1 025
|-