Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

42 bytes removed ,  2 vjet më parë
Refuzoi 6 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.48.10 dhe 185.67.177.50) dhe riktheu rishikimin 1817776 nga Gencrashiti
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 6 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.48.10 dhe 185.67.177.50) dhe riktheu rishikimin 1817776 nga Gencrashiti)
{{Vini Re!}}
 
TsniBjsbuisvaiabauabhahahahacgagauauhajshs[[Skeda:Face of King Gentius on Ancient Illyrian coin.jpg|thumb|djathtas|250px|Fytyra e mbretit Gent në monedhën e lashtë ilire]]
'''Genti ose Genci''' ishte mbret ilir që sundoi nga viti 181 deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.