Dallime mes rishikimeve të "Vasfije Krasniqi"

ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
No edit summary
'''Vasfije Krasniqi''' (lindur në 1982) është një e mbijetuar e dhunës seksuale gjatë luftës në [[Kosovë]] në vitin 1999. Ajo është gruaja e parë shqiptare në Kosovë e dhunuar seksualisht që ka dalë hapur për të folur mbi dhunën seksuale të ushtruar mbi të nga paraushtarakët serbë gjatë konfliktit. Intervista u zhvillua pranë televizionit kosovar RTK në datën 16 tetor 2018. Sipas rrëfimit të Krasniqit, dhuna seksuale është ushtruar nga dy persona: njëri prej tyre polic i regjimit të [[Sllobodan Millosheviç|Slobodan MillosheviqitMillosheviçit]]. Ngjarja ka ndodhur në fshatin [[Babimoci|Babimovc]] të [[Vushtrria|Vushtrrisë]].<ref>https://www.gazetaexpress.com/lajme/rrefimi-i-vasfije-krasniqit-dy-dekada-pas-tmerrit-te-perjetuar-585960/</ref>
Ajo ra viktimë e dhunës seksuale në moshën 16 vjeçare. Momentalisht Vasfija jeton në Teksas dhe është nënë e dy fëmijëve. <ref>https://telegrafi.com/rrefimi-vasfije-krasniqit-dy-dekada-pas-tmerrit-te-perjetuar-gjate-luftes-ne-kosove-video/</ref>