Ndryshimi mes inspektimeve të "Çmimi i madh i Kinës 2005"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijova faqen)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
v
Si gara e fundit e 2005, Sinopec Çmimi i madh i Kinës ishte në Shanghai. Për pilotët sezoni i kryesuesve mbaroi, me Räikkönen të dorëzuar për titull, pasi Alonso e mori 2 gara para titullin. Gara zgjati 305,256 km ose 189,672 milje. Starti dhe gara ishin me Alonson që udhëhoqi garën e nisur nga pole position. Fisichella mori një penalitet drive-through. Gara mbaroi me Renault fiton konstruktorët dhe Alonso titullin. Ferrari mbylli një vit për t'u harruar,si në 1993.
 
[[Kategoria:F1 Kina]]