Dallime mes rishikimeve të "Odiseu"

45 bytes removed ,  4 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 80.78.68.235) dhe riktheu rishikimin 1899082 nga 1l2l3k
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
Etiketa: Redaktim nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 80.78.68.235) dhe riktheu rishikimin 1899082 nga 1l2l3k)
Biri i Laertit dhe Antikleas, burri i Penelopes dhe babai i Telemakut, Odiseu është i njohur për shkëlqimin e tij intelektual, mashtrimin dhe shkathtësinë (''polytropos''), dhe kështu njihet nga epiteti "Odiseu dinak" (''mētis'', ose "inteligjencë dinake"). Ai është më i famshëm për udhëtimin e tij ose për "kthimin në shtëpi", i cili zgjati dhjetë vjet të jashtëzakonshëm pas [[Lufta e Trojës|Luftës dhjetëvjeçare të Trojës]].<ref>Entry [http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2372123 “{{lang|grc|Ὀδυσσεύς}}”] at Henry George Liddell and Robert Scott, ''[[A Greek–English Lexicon]]'', 1940.</ref>
 
==Prejardhja e emrit==
Kur i ka ra kr me dr sp ka dal me emrin e tij
 
==Prejardhja==