Dallime mes rishikimeve të "Vezuvi"

4 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
Etiketa: përpunim burimi 2017
'''Vezuvi''' ([[Gjuha italiane|italisht]] ''Vesuvio'') është një vullkan në [[Napoli]] dhe i vetmi aktiv në pjesën kontinentale të kontinetit të [[Evropa|Evropës]]. Sipas matjeve të fundit gjatësia e tij arrinë [[metra|1281 m]], ndërsa thellësia e kraterit 30m. Vezuvi ndodhet në teritorin e [[Italis|Italisë]], në Zinxhirrin malësor Apenin, pran gjirit të Napolit. Erupcioni më i njohur ndodhi në vitin [[79]] pasë lindjes së [[Jezu krishti|Krishtit]], kur u shkatërruan qytetet [[Pompei]], [[Herkulanium]] dhe [[Stabi]], ndërsa shpërthimi i fundit i madh në vitin [[1944]].
 
{{EvropaIT-gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Vullkane]]