Dallime mes rishikimeve të "Reaksioni kimik"

75 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 92.53.39.83 (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.106.209.38.
(Shtova diçka që duhet te dihet.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 92.53.39.83 (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.106.209.38.)
Etiketa: Rollback
[[Skeda:Hydrochloric acid ammonia.jpg|thumb|right|Reaksion kimik]]
'''Reaksioni kimik''' është bashkëveprim midis dy apo më shumë lëndëve gjatë shndërrimeve kimike.
Ndryshimi kimik nuk është i kthyeshëm sepse harxhohet lënda djegëse.
 
== Komponentët e reaksioneve kimike ==
Reaksionet kimike paraqiten me anë të barazimeve kimike. Barazimet kimike përbëhen prej anës së majtë dhe anës së djathtë të barazimit.