Dallime mes rishikimeve të "Odiseu"

5 bytes added ,  3 vjet më parë
v (U kthyen ndryshimet e 217.21.144.194 (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.)
Etiketa: Rollback
'''Odiseu''' ([[Greqishtja e lashtë|greqisht të lashtë]]: Ὀδυσσεύς, Ὀδυσεύς) ose '''Uliksi''' ([[latinisht]]: ''Ulyssēs, Ulixēs'') ishte një mbret legjendar [[Akejtë|ake]] i [[Itaka|Itakës]] dhe heroi i poezisë epike të [[Homeri]]t, ''[[Odiseja]]''. Odiseu gjithashtu luan një rol kyç në ''[[Iliada|Iliadën]]'' e Homerit dhe në vepra të tjera në të njëjtin ciklin epik.
 
Biri i Laertit dhe Antikleas, burri i PenelopesPenelop''ës'' dhe babai i Telemakut, Odiseu është i njohur për shkëlqimin e tij intelektual, mashtrimin dhe shkathtësinë (''polytropos''), dhe kështu njihet nga epiteti "Odiseu dinak" (''mētis'', ose "inteligjencë dinake"). Ai është më i famshëm për udhëtimin e tij ose për "kthimin në shtëpi", i cili zgjati dhjetë vjet të jashtëzakonshëm pas [[Lufta e Trojës|Luftës dhjetëvjeçare të Trojës]].<ref>Entry [http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057%3Aentry%3D%2372123 “{{lang|grc|Ὀδυσσεύς}}”] at Henry George Liddell and Robert Scott, ''[[A Greek–English Lexicon]]'', 1940.</ref>
 
==Prejardhja e emrit==
Anonymous user