Dallime mes rishikimeve të "Jodi"

22 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Infobox Jodi}}
[[Skeda:Iod kristall.jpg|thumb|Jodi]]
 
'''Jodi''' është një [[elementi kimik|element kimik]] me simbolin '''I''' dhe me numrin atomik 53. Në trupin e njeriut ka më pak se një majë (0.00004%) luge jod, megjithatë pa të do të vdiste njeriu. Nëse ushqehet [[larva]] me jod, ajo do të kthehej në [[bretkosa|bretkosë]].