Dallime mes rishikimeve të "Jul Çezari"

18 bytes removed ,  3 vjet më parë
U kthye versioni 1901720 i bërë nga 80.91.125.217 (diskutimet)
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
(lindja e jul cezarit)
(U kthye versioni 1901720 i bërë nga 80.91.125.217 (diskutimet))
Etiketa: Undo
'''Gaius Iulius Caesar''', i njohur shqip si '''Jul Çezari''' lindi më [[12 korrik]] [[100 p.e.s.]] në [[Roma|Romë]] dhe ka vdekur me [[15 mars]] te [[44 p.e.s.]]. - [[ushtarak]] dhe [[burre shteti]] i Perandorisë romake, u vra nga kundërshtarët e tij politikë.
 
Gai Jul Çezari ka luajtur një rol të rëndësishëm në transformimin e Republikës Romake, në Perandorinë Romake. Marshimi romak ne Britaninë e Madhe, prej ushtrisë së Jul Çezarit, e shtriu botën romake deri në oqeanin Atlantik. Ai konsiderohet si një prej gjenive ushtarak, më të mëdhenj të kohës dhe një prej liderëve me te fortë.ka lindur ne 1100
 
=== Jeta ===