Dallime mes rishikimeve të "Miti"

4 bytes added ,  3 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.106.110.138) dhe riktheu rishikimin 1830948 nga 1l2l3k)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Përdorimi popullor ==
Në përdorimin popullor, miti është bindje apo besim kolektiv që nuk bazohet në fakte. Ky përdorim, që zakonisht është përçmues, erdhi nga emërtimi i miteve dhe besimeve religjioze të kulturave tjera si jo-korrekt, por më vonë u zgjerua dhe përfshiu edhe besime të tjera jo-religjioze. Për shkak të këtij përdorimi të famshëm dhe subjektiv, shumë persona e marrin si ofendim kur tregimiet në të cilat ata besojnë quhen mite. Ky përdorim i termit zakonisht shoqërohet me [[Legjenda|legjendën]], [[Fantazia|fantazinë]], [[Folklori|folklorin]], të dhënat konfuze, dëshirat personale, dhe [[Legjenda urbane|legjendat urbane]].
 
== Shiko edhe ==
Anonymous user