Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

ska përmbledhje të redaktimeve
==== Pushtimi i Malit te Zi dhe i Shqiperise ====
Më 4 janar, trupat austriake sulmuan Mbretërinë e Malit të Zi, dhe më 23 janar, mbreti Nikola kapitulloi dhe shkoi në mërgim në Francë.
Principata e Shqipërisë u pushtua edhe nga dy të tretat nga ushtria austro-hungareze
== Pasojat ==
 
Anonymous user