Dallime mes rishikimeve të "India"

9 bytes added ,  3 vjet më parë
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
|-
|}
== Historia e AGIMIT ==
{{kryesor|Historia e Indisë}}
India është djepi i një ndër civilizimeve më të përparuara në botë. Ngritjet dhe zbritjet e Perandorive në këtë vend janë bërë shumë më para se në [[Evropa|Evropë]]. Mongolët ishin të parët që e pushtuan Indinë. Portugezët ishin Evropianët e parë që arritën në Indi, [[Vasco De Gama]] në vitin [[1498]] arriti në brigjet e [[Kerala]], dhe Portugezët arritën të sundojnë tregtinë Portugali-Indi.<ref>[http://www.camelot.com.tr/unlimitpages.asp?id=28 Sipas Hindistan Tarihit.]</ref>
Anonymous user