Dallime mes rishikimeve të "Borakë"

2 bytes added ,  3 vjet më parë
Rregullova : Xhavot -> Xhavzot
No edit summary
(Rregullova : Xhavot -> Xhavzot)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| ueb =
}}
'''Borakja''' është një fshat i [[Rrethi i Durrësit|rrethit të Durrësit]] në [[Shqipëria|Shqipëri]], ai banohet nga një popullsi boshnjakësh që kanë rreth viteve 1880 . Fshati i Borakës ndodhen në lindje të [[Shijaku]]t. Lartësia e nevelit mbi detin është 70 m mbi nivelin e detit. Aty njerëzit flasin gjuhën sllave, ato gjithashtu ruajnë zakonet dhe traditat që kanë pasur që në kohën kur kanë qenë në [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnje dhe Hercegovinë]]. Në komunitetin e Borakës vizitohen shumë herë politikanë të Bosnje Hercegovinës. Komuna e XhavotësXhavzotës ka bere shumë investime për rregullimin e rrugëve, kanaleve, mbeturinave, ujërave te zeza etj.
 
<!-- == Gjeografia == !-->
<!-- == Kultura == -->
<!-- == Lidhje të jashtme == !-->
 
== Shiko edhe ==
{{Komuna Xhafzotaj}}