Dallime mes rishikimeve të "Ismail Kadare"

v
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 51.158.69.142) dhe riktheu rishikimin 1906640 nga Iskenderije: qerohu Udha, WP:BANREVERT)
 
=== Vitet '80===
Në vitin 1980 botoi në një përmbledhje të përbashkët romanet ''[[Prilli i thyer]]'', ''[[Kush e solli Doruntinën]]'' së bashku me dy kapitujt e parë të romanit ''Pallati i ëndrrave'' maskuar si novelë. Një vit më vonë, me rastin e ribotimit të një libri të mëhershëm shfrytëzoi rastin dhe e futi në të versionin e plotë të [[Pallati i ëndrrave|Pallatit të ëndrrave]], duke arritur kështu ta kapërcente censurën.<ref name=PallatiiËndrrave>{{cite book |last=Kuçuku |first=Bashkim |editor-last=Kadare |editor-first=Ismail |title=Pallati i ëndrrave|publisher=Onufri |date=1999 |pages=199–200 |chapter=Kryevepra e fshehur: odise kadareane |isbn=99927-30-31-5}}</ref> Shumë shpejt njerëzit filluan të vërenin se përshkrimet e kryeqytetit ku luheshin ngjarjet ishin identike me Tiranën, dhe atmosfera e terrorit, spastrimeve dhe burgosjeve ishte e ngjashme me Shqipërinë e Enver Hoxhës.<ref name="Joachim Röhm">{{cite web | author= Joachim Röhm|url=http://www.joachim-roehm.info/palast_nachwort.pdf|title= NACHWORT ZUM PALAST DER TRÄUME |accessdate=13 Shtator 2017}}</ref> Romani u dënua rreptësisht në një mbledhje të Lidhjes së Shkrimtarëve të Shqipërisë dhe u ndalua. Kadare u përball me akuza se vepra kishte aluzione kundër regjimit komunist dhe që Pallati i Ëndrrave ishte në fakt ndërtesa e Komitetit Qendror të PPSH-së.<ref name=":5">{{cite web|url=http://www.panorama.com.al/rrefimi-ndryshe-i-sali-berishes-a-ka-qene-mjek-personal-i-kapos-pse-u-arrestua-fatos-nano344/|title=Hapëm depot e armëve më '97, ja pse|date=23 mars 2017|website=Panorama Online|access-date=September 13, 2017|last=Berisha|first=Sali|interviewer=Berat Buzhala}}</ref> Ndërkohë, në sajë edhe të krizës qeveritare dhe "vetëvrasjes" së [[Mehmet Shehu|Mehmet Shehut]], Hoxha me [[Ramiz Alia]] kishin shfaqur interesim direkt për përgatitjen e dokumenteve proceduriale nga [[Sigurimi i Shtetit]] dhe Hetuesia për arrestimin e Kadaresë si bashkëpunëtor i Shehut.<ref>{{Cite web|url=http://www.panorama.com.al/ekskluzive-ish-kreu-i-hetuesise-kadareja-do-denohej-si-bashkepunetor-i-mehmetit44/|title=Ish-kreu i Hetuesisë: Kadareja do dënohej si bashkëpunëtor i Mehmetit|date=28 mars 2017|website=panorama.com.al|publisher=[[Panorama]]|last=Lame|first=Qemal}}</ref> Kadare i shpëtoi arrestimit për shkak të njohjes ndërkombëtare dhe ndërhyrjes së presidentit francez në mbrojtje të tij.<ref name=":5" /> Po më 1981 iu mohua pjesëmarrja në Kongresin e 45-të Ndërkombëtar të Federatë-Klubit Internacional të Shkrimtarëve P.E.N., që mbahej ndër datat 21-25 të shtatorit të atij viti në Lion nga nënministri i Punëve të Jashtme, Ksenofon Nushi. Më 1983 mundi të shkojë në Francë, sipas tij vetë, me paramendimin që të mos kthehej.<ref>{{Cite web|url=http://www.panorama.com.al/polovina-nxjerr-letrat-pse-su-lejua-kadare-ne-kongresin-e-parisit/|title=Polovina nxjerr letrat pse s'u lejua Kadare në Kongresin e Parisit|website=panorama.com.al|publisher=[[Panorama]]|date=28 gusht 2017}}</ref>
 
Në vitin 1985 vdiq Enver Hoxha. Po atë vit u ndalua romani "[[Nata me hënë]]" që bënte fjalë për përpjekjet e partisë komuniste dhe shoqërisë komuniste për të shkatërruar jetën e një vajze të pafajshme.<ref>{{cite web |url=http://www.elsie.de/pdf/reviews/R1994KadareClaire.pdf |title=Ismail Kadare: A moonlit night |last=Elsie |first=Robert |date=1994 |website=Robert Elsie |access-date=September 13, 2017}}</ref> Romanin tjetër "[[Vajza e Agamemnonit]]" ku në mënyrë të hapur shpreh mendimet kundër regjimit komunist, e shkroi atë vit dhe bashkë me disa vepra tjera anti-komuniste e nxori fshehtas jashtë shtetit nëpërmjet botuesit dhe mikut të tij francez [[Claude Durand]], me udhëzimin që të botohesin në rast se regjimi e eliminonte Kadarenë pas shpine.<ref>{{cite book |last=Durand |first=Claude |editor-last=Kadare |editor-first=Ismail |title=Agamemnon's Daughter: A Novella and Stories|publisher=Arcade Publishing |date=2006 |translator-last=Bellos |translator-first=David |pages=ix–xii |chapter=About Agamemnon's Daughter: Adapted from the Publisher's Preface to the French Edition |isbn=978-1-559-70788-6}}</ref> Më 1981 iu mohua pjesëmarrja në Kongresin e 45-të Ndërkombëtar të Federatë-Klubit Internacional të Shkrimtarëve P.E.N., që mbahej ndër datat 21-25 të shtatorit të atij viti në Lion nga nënministri i Punëve të Jashtme, Ksenofon Nushi. Më 1983 mundi të shkojë në Francë, sipas tij vetë, me paramendimin që të mos kthehej.<ref>{{Cite web|url=http://www.panorama.com.al/polovina-nxjerr-letrat-pse-su-lejua-kadare-ne-kongresin-e-parisit/|title=Polovina nxjerr letrat pse s'u lejua Kadare në Kongresin e Parisit|website=panorama.com.al|publisher=[[Panorama]]|date=28 gusht 2017}}</ref>
 
Në vitin 1986 botoi romanin "[[Krushqit janë të ngrirë]]", frymëzuar nga demonstratat e shqiptarëve të Kosovës më 1981.{{Cn}}
562

edits