Dallime mes rishikimeve të "Ismail Kadare"

190 bytes added ,  3 vjet më parë
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1906815 nga Iskenderije: WP:BANREVERT from the blocked user Udha, edit-warrior according to https://meta.wikimedia.org/wiki/Steward_requests/Checkuser#Udha@sq.wikipedia)
 
== Raportet me pushtetin ==
Sipas mikut të tij, shkrimtarit, skenaristit dhe ish-ministrit Teodor Laço në një intervistë shprehet "Në sytë e njeriut të zakonshëm që nuk kishte qenë afër tij dhe që nuk mund t’i dinte dertet, hallet, atmosferën përgjuese që e rrethonte, Kadareja shihej si një njeri i privilegjuar."<ref name=":15" /> Në vitet '60 i çmuar realisht për talentin e tij, e përkrahën figura të tilla si [[Todi Lubonja]]<ref name=":3" /> dhe [[Fadil Paçrami]].<ref>{{Cite journal|last=Peci|first=Admirina|date=24 dhjetor 2014|title=Raporti fshikullues i Razi Brahimit: Si do të fundosej Kadare e Paçramin|url=http://old.shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=261852|journal=[[Shqiptarja.com]]|volume=Dossier|pages=|via=}}</ref><ref>{{Cite journal|last=Lubonja|first=Liri|date=19 qershor 2015|title=Kadare prishi miqësinë me ne, do të "pastrojë" biografinë|url=http://www.panorama.com.al/267503/|journal=[[Panorama]]|volume=|pages=|via=}}</ref> Kristo Frashëri1973, epa përshkruanu sidënuar ndërende gjërat pozitive të Enver Hoxhës qëgrupi i dha "mundësinëliberalëve, përkritiku [[Razi mosBrahimi]] thënë përkrahjen" bashkëqytetarit të vet nga poraportin e njëjtahartuar lagje,për natyrisht pa i mohuar talentinPaçramin, përmend shpesh bëhej shkrimtar i madh. Dukeemrin e parëKadaresë sitek përkrahjetalenti edhe vënien në dispozicionipërkthyesitcilit JusufPaçrami Vrioni dhe se pa subvencionimin e regjimit komunist dhe lejen e diktatorit vepra e shkrimtarit nuk do t'i kalonte kufijtëbesonte.<ref>{{Cite bookjournal|last=Peci|first=Admirina|date=24 dhjetor 2014|title=KadareRaporti ngatërronfshikullues gjakmarrjeni shqiptareRazi Brahimit: kuSi gabondo shkrimtari fundosej vepratKadare e fundit të tijPaçramin|lasturl=Frashëri|firsthttp://old.shqiptarja.com/news.php?IDNotizia=Kristo261852|publisherjournal=Gazeta Shqiptare, Nr[[Shqiptarja. 3653com]]|yearvolume=3 tetor 2006Dossier|isbnpages=|locationvia=|pages=22-23}}</ref>
 
Kristo Frashëri e përshkruan si ndër gjërat pozitive të Enver Hoxhës që i dha "mundësinë, për të mos thënë përkrahjen" bashkëqytetarit të vet nga po e njëjta lagje, natyrisht pa i mohuar talentin, që të bëhej shkrimtar i madh. Duke e parë si përkrahje edhe vënien në dispozicion të përkthyesit Jusuf Vrioni dhe se pa subvencionimin e regjimit komunist dhe lejen e diktatorit vepra e shkrimtarit nuk do t'i kalonte kufijtë.<ref>{{Cite book|title=Kadare ngatërron gjakmarrjen shqiptare: ku gabon shkrimtari në veprat e fundit të tij|last=Frashëri|first=Kristo|publisher=Gazeta Shqiptare, Nr. 3653|year=3 tetor 2006|isbn=|location=|pages=22-23}}</ref>
 
== Nderime ==
562

edits