Dallime mes rishikimeve të "Kumari"

715 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q11416)
vNo edit summary
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
Lojërat e fatit, sipas ligji konsiderohen lojërat më të cilat pjesëmarrësve u jepet
mundësia e fitimit në para, sende apo të drejta me atë që rezultati i fundit i lojës nuk varet
nga dija apo mjeshtria e pjesëmarrësit në lojë, por nga rasti apo situata e pasigurtë.<ref name=KK200435>LIGJIN PËR LOJËRAT E FATIT [http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2004_35_al.pdf Në amëzën assembly-kosova.org]</ref>
 
Lojrat e fatit publike të organizuara me qëllime fitimi janë
# [[lojëra klasike të fatit]]
# [[lojëra të veçanta të fatit]] dhe
# [[lojërat e tjera elektronike]]
 
==Kumari==
Loja e '''kumari'''t konsiston ne venien bast te parave ose te te mirave te tjera materiale mbi te ardhmen e suksesshme te nje evenimenti: për tradite kuotat paguhen ne dore (kesh), dhe (ne rast marreveshjesh) pjesa e borxheve eventuale duhet te shlyhet brenda 24 oresh. Ne pergjithesi ky eveniment mund te jete nje loje letrash si pokeri, nje loje ne shoqeri si rouleta, nje loje popullore si ajo me zare ose rregulli ne mberritje për nje gare te caktuar, si ato te vrapimit me kuaj, por si parim i pergjithshem çdo aktivitet qe prezanton dhe perkon me nje mbyllje ose perfundim te pasigurte sjell hapesire për baste ne rezultatin final te evenimentit respektiv dhe keshtu mund te jete objekt i lojes se kumarit.
== Shih edhe ==
* [[Lojëra të veçanta të fatit]]
==Burimi i të dhënave==
{{Reflist}}
 
[[Kategoria:Lojëra fati| ]]
[[Kategoria:Pacaktuar]]
1.542

edits