Ndryshimi mes inspektimeve të "Njëqindkëmbëshi"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketa: Redaktim nga celulari
Etiketa: Redaktim nga celulari
*[[Linotaeniidae]]
}}
'''Njëqindëkëmbëshi''', i njohur edhe si '''CentipedeCentipedi'', ''(''nga prefikset [[latinishtja|latine]] centi, "qindra" dhe pes, pedis, "këmbë")''), është një [[insekti|insekt]] që bën pjesë në klasën '''Chilopoda''' me lloje të ndryshme ku më i njohuri është njëqindkëmbëshi i zakonshëm ose ''Lithobius forficatus''. Është insekt me trup të gjatë dhe të pajisur me shumë këmbë, i aftë në lëvizje shpejta e të shkathëta. Gjendet në zonat e ngrohta të [[Euroazia|Euroazisë]] e të [[Amerika Veriore|Amerikës]]. Cinopedi nuk është i pranishëm në [[Australia|Australi]] dhe në pjesën më të madhe të [[Amerika Jugore|Amerikës Jugore]] dhe [[Afrika|Afrikës]].
 
== Përshkrimi fizik ==