Ndryshimi mes inspektimeve të "Krishtlindja"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Rëndësia e ditës së Krishtlindjes nisi të rritet dalngadalë pas kurorëzimit të [[Karli i Madh|Karlit të Madh]] në vitin 800, ditën e Krishtlindjes.
 
Sot dita e Krishtlindjes kremtohet me shfaqjen e skenës së lindjes së [[Krishti]]t, [[Pema e Krishtlindjesvitit të ri|pemën e Krishtlindjes]], shkëmbimin e [[dhurata]]ve dhe [[Kartolina]]ve, familjen e bashkuar,
dhe ardhjen e [[Shën Nikolla|Shën Nikollës]] apo [[Plaku i Vitit të Ri|Plakut të Vitit të Ri]] në prag të Krishtlindjes apo mëngjesin e Krishtlindjes. Krishtlindja është festa në të cilën të krishterët dëshirojnë më shumë se kurrë paqe e dashuri në botë.
 
1.542

edits