Dallime mes rishikimeve të "Sulejman bej Delvina"

meqe mungon
v
(meqe mungon)
Në korrik 1911 udhëhoqi manifestimin e studentëve shqiptarë në Stamboll për të mbështetur alfabetin dhe kërkesat shqiptare. Ishte një nga nënshkruesit e thirrjes së 18 nëntorit dorëzuar përfaqësive të Fuqive të Mëdha në Stamboll ku kërkohej të njiheshin të drejtat kombëtare të kombit shqiptar.
 
Në vitin 1918 bëri pjesë në delegacionin e kolonisë shqiptare të Stambollit, kryesuar nga [[Halil pashë Alizoti]] me pjesëtar P. [[Jul Bonati|Jul Bonatin]], [[Fuat bej Dibra|Fuad bej Dibrën]] dhe, [[Benedikt Blinishti|B. Blinishtin]] dhe Mihal Shan Tepelenën në [[Konferenca e paqës së Vërsajës|Konferencën e Paqes]] për të mbrojtur çështjen e kufijve të Shqipërisë.<ref>{{Cite book|title=Ballafaqime politike në Shqipëri (1897-1942)|last=Vllamasi|first=Sejfi|authorlink=Sejfi Vllamasi|publisher=Vllamasi|year=2012|isbn=978-9928-140-54-8|location=Tiranë|pages=151|ref=harv}}</ref>
 
Me punimet e [[Kongresi i Lushnjes|Kongresit të Lushnjes]] emërohet kryetar i qeverisë së re.
3.800

edits