Ndryshimi mes inspektimeve të "11 Nëntor"

106 bytes added ,  1 vit më parë
(→‎Festa dhe përvjetore: rregullim i sintaksës)
 
* [[1889]] - [[Washington]] u pranua shteti i 42-të i [[ShBA]]-ve.
* [[1918]] - [[Józef Piłsudski]] shkoi në [[Varshava|Varshavë]] the vendos fqi supreme ushtarake në [[Poloni]]. Polonia fiton pavarësinë.
* [[1918]] - Kapitullon [[Gjermania]] dhe njëherit shënohet përfundimi i Luftës së Parë Botërore.
* [[1926]] - U themelua [[U.S. Route 66]].
* [[1930]] - [[Patenta]] numër US1781541 iu dhurua fizikantëve [[Albert Einstein]] dhe [[Leó Szilárd]] për zbulimin e tyre.